VAULTER VAULTER

High School – Men’s Outdoor Pole Vault Rankings from Athletic.net

Data from Athletic.net

Athlete Mark ST Team Date Meet
1. 12 Christopher Nilsen* 18′ 0 MO Park Hill May 03 KC Suburban Red Varsity Conference
2. 10 Armand Duplantis* 17′ 9 LA Lafayette May 07 LHSAA 5A State Championships
3. 12 Nick Johnson* 17′ 3 AR Lake Hamilton May 05 AHSAA 6A State Championships
4. 12 Justin Petz* 17′ 2 OR La Pine May 06 Creswell, Pleasant Hill @ La Pine
5. 12 Jett Gordon 17′ 1 CA Marina Apr 23 OC Championships
6. 12 Connor Stevens* 17′ 0 AZ Hamilton May 04 AIA Division I State Championships
7. 10 Colton Crum 16′ 10.75 IN Frankfort Apr 23 Hot Dog Invitational
8. 11 Zach McWhorter* 16′ 9 AR Har-Ber May 05 AHSAA 7A State Championships
9. 12 Jacob Bowler 16′ 8 CA Del Oro Mar 09 49er friendship meet
12 Zach Shugart* 16′ 8 WA Bishop Blanchet May 05 N.Hale Ballard Blanchet
11. 12 Bailey Henderson 16′ 7 TX Comal Canyon Apr 14 UIL 6A District 25 (W-Th)
12. 11 Peyton Weissmann 16′ 6 TX Grapevine Feb 27 Coppell Cowboy Relays
12 Shane Peterson 16′ 6 CA Moorpark Apr 29 Ventura County Championships
10 Nick Woltjer* 16′ 6 MI Grand Rapids Christian May 07 Red Hawk Team Invite
9 Seth Morse* 16′ 6 MI Caledonia May 07 Red Hawk Team Invite
16. 12 Kyle Downey 16′ 5 AZ Mesquite Apr 16 Valley Classic
12 Kyle Brown 16′ 5 CA La Costa Canyon Apr 23 Halden Invitational
18. 12 Chase Pennewell 16′ 4.75 MO Monroe City Apr 19 Monroe City Relays
19. 11 Tate Curran 16′ 4 CA Redondo Union Mar 19 Triton Invitational
20. 10 KC Lightfoot 16′ 3.25 MO Lee’s Summit Apr 15 Darwin Rold Invitational
21. 12 Sean Clarke 16′ 3 FL Lyman Apr 02 Florida Relays
11 Ryan Ashenbremer* 16′ 3 IL Normal Community West May 05 Raider Relays
23. 11 Cole Courtois 16′ 2 LA Westgate Mar 24 Westgate High Tiger Relays
12 Corey Sledge 16′ 2 OR Culver Apr 21 @ Madras vs CC
10 Hayden West 16′ 2 OK Collinsville Apr 22 Collinsville HS Invitational
26. 10 Branson Ellis 16′ 1.25 TX Tyler Lee Apr 30 UIL 6A Region II (Fr-Sa)
27. 12 Lucas Kelley 16′ 1 OH Perry (Massillon) Apr 23 Stark County Championships
12 Joey Weiler* 16′ 1 WA R A Long May 03 RA Long, Mark Morris, HBay
29. 12 Brandon Stokes 16′ 0 TX Conroe The Woodlands Feb 27 The Woodlands Invitational
12 Hunter Nielsen 16′ 0 AZ Mountain View Mesa Mar 25 Peoria Invite
11 Cole Riddle 16′ 0 AZ Valley Vista Apr 09 Arcadia Invitational
12 Gordan Jett 16′ 0 CA Marina Apr 15 Mt. SAC Relays (Day 1)
12 Logan Grizzle 16′ 0 AZ Queen Creek Apr 15 13th Annual Hohokam Invitational
11 Matt Peare 16′ 0 OH Hoover Apr 16 Second Sole Elite Invitational
12 Hunter Drops 16′ 0 OR Marshfield Apr 19 FWL JV Meet/Douglas
12 Jake Pinkston 16′ 0 TX Humble Kingwood Apr 22 UIL 6A Area 15/16
12 James McNaney 16′ 0 TX Longview Pine Tree Apr 22 UIL 5A Area 15/16 (Th-F)
12 Taylor Barnes 16′ 0 WA Bishop Blanchet Apr 23 Terrace Invite/Relays
11 Grahm Gonzalez 16′ 0 TX Bosqueville Apr 30 UIL 2A Region III (Fr-Sa)
11 Boot Clark* 16′ 0 OR Henley May 06 Wally Ciochetti Invitational
41. 12 Travis Kartz 15′ 10 CA Granite Bay Apr 30 Sacramento Meet Of Champions
12 Eli Hamson* 15′ 10 CA Poway May 05 Poway @ Mt. Carmel
43. 11 Gregory Skage 15′ 9 FL Winter Park Feb 15 Bob Mosher – Wildcat Open
11 James Manders 15′ 9 TX Frisco Heritage Mar 19 Jesuit-Sheaner Relays
12 Roman Ruiz 15′ 9 WA Chiawana Apr 16 Pasco Invitational
12 Liam Dixon 15′ 9 NC Mooresville Senior Apr 21 Iredell County Championship
11 A.J. Frens 15′ 9 OH Greenville Senior Apr 29 Wayne Invitational
48. Nick South* 15′ 8.25 AL Muscle Shoals May 07 AHSAA 6A State Championships
49. 11 Noah Hurley 15′ 8 CA College Park Mar 19 San Leandro Invitational
12 Trenton Finley 15′ 8 TX Gruver Apr 20 UIL 2A Area 1/2
51. 12 Bradley Little 15′ 7.5 TX Graham Mar 05 Brownwood Bluebonnet Relays
52. 12 Bailey Frederick 15′ 7 NC Marvin Ridge Mar 19 Marvin Ridge Invitational
12 James Henry Barrett 15′ 7 AL Vestavia Hills Mar 23 Over the Mountain Challenge
11 Mitchell Warnock 15′ 7 AZ Corona del Sol Mar 24 11th Annual Basha Co-ED Relays
12 Michael Boltie 15′ 7 TX McAllen Memorial Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Colton Cohea 15′ 7 TX Sinton Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Tyler Stafford 15′ 7 TX Tomball Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Chad Horstmann 15′ 7 TX San Antonio Reagan Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Jacob Franks 15′ 7 TX Lewisville Marcus Apr 07 Marcus Invitational
12 Caleb Sanford 15′ 7 PA McDowell Apr 22 Butler Invitational
11 Reid Arnett 15′ 7 AZ Mountain View Mesa Apr 22 Toro Invitational
12 Elijah Cole 15′ 7 NC Millbrook Apr 23 NC Runners Elite Invitational
12 Alex Shinnerl 15′ 7 IN Castle Apr 29 Mt Vernon Invitational
12 Griffin Thompson 15′ 7 PA State College Area Apr 30 The 122nd Penn Relays
10 Zachery Bradford* 15′ 7 IL Bloomington May 05 Raider Relays
11 Tom Ansiel* 15′ 7 IL Wheaton Warrenville South May 06 DuPage County Boys Championships
11 Curtis Gordon* 15′ 7 IL Vandalia May 07 Collinsville Boys Invitational
12 Luke Littlefield* 15′ 7 TX Central Texas Christian May 07 TAPPS 3A State Meet (F-Sa) results
69. 12 Garrett Kennedy 15′ 6.62 KS Eisenhower-Goddard Apr 15 Shocker Pre-State Challange
70. 12 Jd Cormier 15′ 6.5 TX Grandview Apr 30 UIL 3A Region II (Fr-Sa)
71. 12 Esteban Suarez 15′ 6.25 CA South Pasadena Apr 02 Stanford Invitational
72. 11 Noah Sewell 15′ 6 TX Rockwall Feb 20 Jacket Classic – Sponsored by: The Reynolds Company
12 Cole Colozzo 15′ 6 FL South Fork Apr 02 Florida Relays
11 Lance Huber 15′ 6 CA Del Oro Apr 20 SFL #2 Del Oro v Granite Bay
12 Jake VanPatten 15′ 6 TX Argyle Apr 21 UIL 4A Area 9/10
11 Clayton Fritsch 15′ 6 TX Sealy Apr 21 UIL 4A Area 27/28
12 Cooper Jazo 15′ 6 IL Lakes Community Apr 22 Lake Zurich Bear Invitational
12 Nathan Fisher 15′ 6 TX Houston Strake Jesuit Apr 22 UIL 6A Area 19/20
12 Dakota Maddox 15′ 6 MO Jackson Apr 23 Kansas Relays
12 Anthony La Scala 15′ 6 CA Mt Carmel Apr 23 Mt. Carmel at Rancho Bernardo
11 Evan Shimasaki 15′ 6 WA Seattle Christian Apr 23 King’s Invitational
11 Nicholas Marino 15′ 6 PA Hatboro Horsham Apr 23 Jack Roddick Invitational
12 Parker Kennedy 15′ 6 OR Hood River Valley Apr 29 Dean Nice
10 Calvin Cignanik 15′ 6 MN Mounds View Apr 29 Hamline Elite Meet
85. 11 Seth Musselman 15′ 5 FL Harmony Apr 05 Orange Belt Conference Championship Meet
86. 12 Matt Calvin 15′ 4.25 UT Davis (UT) Apr 23 Davis Invite
87. 12 Mitt Conerly 15′ 4 GA Central (Carroll County) Mar 19 Coaches Invitational
12 Ryan Thomsen* 15′ 4 CA Calvin Christian May 05 Coastal league meet #5
89. 12 Colton House 15′ 3 TX Abilene Wylie Mar 24 Midland ISD Tall City Relays
12 Garrett Johnson 15′ 3 MO Potosi Apr 15 Simpson Relays
12 Kyle Real 15′ 3 TX San Antonio E. Central Apr 21 UIL 6A Area 27/28 (W-Th)
11 Logan Freeman 15′ 3 TX Keller Central Apr 30 UIL 6A Region I (Fr-Sa)
12 Cooper Daniels* 15′ 3 CO Vail Christian May 02 Colorado Meet of Champions
12 Connor Roberts* 15′ 3 CO Cherry Creek May 02 Colorado Meet of Champions
12 Talon Galvez-Bennett* 15′ 3 CA Junipero Serra May 04 Serra/ND @ Bellarmine/Pres
12 Zach Jasinski* 15′ 3 WI Hamilton May 04 Greater Metro Conference Relays
12 Michael Dean* 15′ 3 CA Chaffey May 05 Mt. Baldy League Finals
9 Samuel Wright* 15′ 3 CA Lodi May 05 Lodi @ Tokay
99. 11 Hayden Brake 15′ 2.5 CA Granite Bay Apr 30 Sacramento Meet Of Champions
100. 11 Benjamin Poth 15′ 2 TX Klein Oak Apr 14 UIL 6A District 15 (Tu, Th)

 

 

 

From: http://www.athletic.net/TrackAndField/Division/Event.aspx?DivID=70667&Gender=M&Event=16

&NCS_modified=20160301135132&MaxW=640&imageVersion=default&AR-160309908

Leave A Comment