VAULTER VAULTER

High School – Men’s Outdoor Pole Vault Rankings from Athletic.net

Data from Athletic.net

Athlete Mark ST Team Date Meet
1. 12 Christopher Nilsen 18′ 0 MO Park Hill May 03 KC Suburban Red Varsity Conference
2. 10 Armand Duplantis 17′ 9 LA Lafayette May 07 LHSAA 5A State Championships
3. 12 Nick Johnson 17′ 3 AR Lake Hamilton May 05 AHSAA 6A State Championships
12 Bailey Henderson* 17′ 3 TX Comal Canyon May 14 UIL 6A State Championships
5. 12 Justin Petz 17′ 2 OR La Pine May 06 Creswell, Pleasant Hill @ La Pine
6. 12 Jett Gordon 17′ 1 CA Marina Apr 23 OC Championships
7. 12 Connor Stevens 17′ 0 AZ Hamilton May 04 AIA Division I State Championships
8. 10 Colton Crum 16′ 10.75 IN Frankfort Apr 23 Hot Dog Invitational
9. 11 Zach McWhorter 16′ 9 AR Har-Ber May 05 AHSAA 7A State Championships
10. 12 Jacob Bowler 16′ 8 CA Del Oro Mar 09 49er friendship meet
12 Zach Shugart 16′ 8 WA Bishop Blanchet May 05 N.Hale Ballard Blanchet
12. 11 Peyton Weissmann 16′ 6 TX Grapevine Feb 27 Coppell Cowboy Relays
12 Shane Peterson 16′ 6 CA Moorpark Apr 29 Ventura County Championships
11 Cole Riddle* 16′ 6 AZ Valley Vista May 12 AZ Meet of Champions
15. 12 Kyle Downey 16′ 5 AZ Mesquite Apr 16 Valley Classic
12 Kyle Brown 16′ 5 CA La Costa Canyon Apr 23 Halden Invitational
17. 12 Chase Pennewell 16′ 4.75 MO Monroe City Apr 19 Monroe City Relays
18. 11 Tate Curran 16′ 4 CA Redondo Union Mar 19 Triton Invitational
19. 10 KC Lightfoot 16′ 3.25 MO Lee’s Summit Apr 15 Darwin Rold Invitational
20. 12 Sean Clarke 16′ 3 FL Lyman Apr 02 Florida Relays
11 Ryan Ashenbremer 16′ 3 IL Normal Community West May 05 Raider Relays
12 Taylor Barnes* 16′ 3 WA Bishop Blanchet May 11 Metro Championship Day One
23. 11 Cole Courtois 16′ 2 LA Westgate Mar 24 Westgate High Tiger Relays
12 Corey Sledge 16′ 2 OR Culver Apr 21 @ Madras vs CC
10 Hayden West 16′ 2 OK Collinsville Apr 22 Collinsville HS Invitational
26. 10 Branson Ellis 16′ 1.25 TX Tyler Lee Apr 30 UIL 6A Region II (Fr-Sa)
27. 12 Lucas Kelley 16′ 1 OH Perry (Massillon) Apr 23 Stark County Championships
12 Joey Weiler 16′ 1 WA R A Long May 03 RA Long, Mark Morris, HBay
29. 12 Brandon Stokes 16′ 0 TX Conroe The Woodlands Feb 27 The Woodlands Invitational
12 Hunter Nielsen 16′ 0 AZ Mountain View Mesa Mar 25 Peoria Invite
12 Gordan Jett 16′ 0 CA Marina Apr 15 Mt. SAC Relays (Day 1)
12 Logan Grizzle 16′ 0 AZ Queen Creek Apr 15 13th Annual Hohokam Invitational
11 Matt Peare 16′ 0 OH Hoover Apr 16 Second Sole Elite Invitational
12 Hunter Drops 16′ 0 OR Marshfield Apr 19 FWL JV Meet/Douglas
12 Jake Pinkston 16′ 0 TX Humble Kingwood Apr 22 UIL 6A Area 15/16
12 James McNaney 16′ 0 TX Longview Pine Tree Apr 22 UIL 5A Area 15/16 (Th-F)
11 Grahm Gonzalez 16′ 0 TX Bosqueville Apr 30 UIL 2A Region III (Fr-Sa)
11 Boot Clark 16′ 0 OR Henley May 06 Wally Ciochetti Invitational
11 Kyle Rogers* 16′ 0 MO Liberty May 14 MSHSAA Class 5 District 8
11 Riley Richards* 16′ 0 TX China Spring May 14 UIL 4A State Championships
41. 12 Travis Kartz 15′ 10 CA Granite Bay Apr 30 Sacramento Meet Of Champions
12 Eli Hamson 15′ 10 CA Poway May 05 Poway @ Mt. Carmel
12 Michael Kochenderfer 15′ 10 OH Crestview (Ashland) May 06 Bob Valentine Invitational
44. 11 Gregory Skage 15′ 9 FL Winter Park Feb 15 Bob Mosher – Wildcat Open
11 James Manders 15′ 9 TX Frisco Heritage Mar 19 Jesuit-Sheaner Relays
12 Roman Ruiz 15′ 9 WA Chiawana Apr 16 Pasco Invitational
12 Liam Dixon 15′ 9 NC Mooresville Senior Apr 21 Iredell County Championship
11 A.J. Frens 15′ 9 OH Greenville Senior Apr 29 Wayne Invitational
49. Nick South 15′ 8.25 AL Muscle Shoals May 07 AHSAA 6A State Championships
50. 11 Noah Hurley 15′ 8 CA College Park Mar 19 San Leandro Invitational
12 Trenton Finley 15′ 8 TX Gruver Apr 20 UIL 2A Area 1/2
52. 12 Bradley Little 15′ 7.5 TX Graham Mar 05 Brownwood Bluebonnet Relays
53. 12 Bailey Frederick 15′ 7 NC Marvin Ridge Mar 19 Marvin Ridge Invitational
12 James Henry Barrett 15′ 7 AL Vestavia Hills Mar 23 Over the Mountain Challenge
11 Mitchell Warnock 15′ 7 AZ Corona del Sol Mar 24 11th Annual Basha Co-ED Relays
12 Michael Boltie 15′ 7 TX McAllen Memorial Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Colton Cohea 15′ 7 TX Sinton Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Tyler Stafford 15′ 7 TX Tomball Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Chad Horstmann 15′ 7 TX San Antonio Reagan Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Jacob Franks 15′ 7 TX Lewisville Marcus Apr 07 Marcus Invitational
12 Caleb Sanford 15′ 7 PA McDowell Apr 22 Butler Invitational
11 Reid Arnett 15′ 7 AZ Mountain View Mesa Apr 22 Toro Invitational
12 Elijah Cole 15′ 7 NC Millbrook Apr 23 NC Runners Elite Invitational
12 Alex Shinnerl 15′ 7 IN Castle Apr 29 Mt Vernon Invitational
12 Griffin Thompson 15′ 7 PA State College Area Apr 30 The 122nd Penn Relays
10 Zachery Bradford 15′ 7 IL Bloomington May 05 Raider Relays
11 Tom Ansiel 15′ 7 IL Wheaton Warrenville South May 06 DuPage County Boys Championships
11 Curtis Gordon 15′ 7 IL Vandalia May 07 Collinsville Boys Invitational
11 Christian Patterson 15′ 7 OK Shawnee May 07 OSSAA 5A Regional – Choctaw
12 Luke Littlefield 15′ 7 TX Central Texas Christian May 07 TAPPS 3A State Meet (F-Sa) results
12 Jd Cormier* 15′ 7 TX Grandview May 13 UIL 3A State Championships
72. 12 Garrett Kennedy 15′ 6.62 KS Eisenhower-Goddard Apr 15 Shocker Pre-State Challange
73. 12 Esteban Suarez 15′ 6.25 CA South Pasadena Apr 02 Stanford Invitational
74. 11 Noah Sewell 15′ 6 TX Rockwall Feb 20 Jacket Classic – Sponsored by: The Reynolds Company
12 Cole Colozzo 15′ 6 FL South Fork Apr 02 Florida Relays
11 Lance Huber 15′ 6 CA Del Oro Apr 20 SFL #2 Del Oro v Granite Bay
12 Jake VanPatten 15′ 6 TX Argyle Apr 21 UIL 4A Area 9/10
11 Clayton Fritsch 15′ 6 TX Sealy Apr 21 UIL 4A Area 27/28
12 Cooper Jazo 15′ 6 IL Lakes Community Apr 22 Lake Zurich Bear Invitational
12 Nathan Fisher 15′ 6 TX Houston Strake Jesuit Apr 22 UIL 6A Area 19/20
12 Dakota Maddox 15′ 6 MO Jackson Apr 23 Kansas Relays
12 Anthony La Scala 15′ 6 CA Mt Carmel Apr 23 Mt. Carmel at Rancho Bernardo
11 Evan Shimasaki 15′ 6 WA Seattle Christian Apr 23 King’s Invitational
11 Nicholas Marino 15′ 6 PA Hatboro Horsham Apr 23 Jack Roddick Invitational
12 Parker Kennedy 15′ 6 OR Hood River Valley Apr 29 Dean Nice
10 Calvin Cignanik 15′ 6 MN Mounds View Apr 29 Hamline Elite Meet
12 Danny Malkowski 15′ 6 OH Wadsworth Senior May 07 Optimist Meet
12 Matt Calvin* 15′ 6 UT Davis (UT) May 11 Region 2 Championships
12 Lofton Thomas* 15′ 6 AZ Benson May 12 AZ Meet of Champions
12 TJ Zalar* 15′ 6 TX Aledo May 13 UIL 5A State Championships
10 Jacob Adair* 15′ 6 TX Richmond George Ranch May 13 UIL 5A State Championships
92. 11 Seth Musselman 15′ 5 FL Harmony Apr 05 Orange Belt Conference Championship Meet
93. 12 Mitt Conerly 15′ 4 GA Central (Carroll County) Mar 19 Coaches Invitational
12 Ryan Thomsen 15′ 4 CA Calvin Christian May 05 Coastal league meet #5
95. 12 Colton House 15′ 3 TX Abilene Wylie Mar 24 Midland ISD Tall City Relays
11 Logan Freeman 15′ 3 TX Keller Central Apr 30 UIL 6A Region I (Fr-Sa)
12 Cooper Daniels 15′ 3 CO Vail Christian May 02 Colorado Meet of Champions
12 Connor Roberts 15′ 3 CO Cherry Creek May 02 Colorado Meet of Champions
12 Talon Galvez-Bennett 15′ 3 CA Junipero Serra May 04 Serra/ND @ Bellarmine/Pres
12 Michael Dean 15′ 3 CA Chaffey May 05 Mt. Baldy League Finals

 

 

 

From: http://www.athletic.net/TrackAndField/Division/Event.aspx?DivID=70667&Gender=M&Event=16

&NCS_modified=20160301135132&MaxW=640&imageVersion=default&AR-160309908

Leave A Comment