VAULTER VAULTER

High School – Men’s Outdoor Pole Vault Rankings from Athletic.net

Data from Athletic.net

Athlete Mark ST Team Date Meet
1. 12 Christopher Nilsen 18′ 4.75 MO Park Hill May 21 MSHSAA Class 5 Sectional 4
2. 10 Armand Duplantis 17′ 9 LA Lafayette May 07 LHSAA 5A State Championships
3. 12 Nick Johnson 17′ 3 AR Lake Hamilton May 05 AHSAA 6A State Championships
12 Bailey Henderson 17′ 3 TX Comal Canyon May 14 TX UIL 6A State Championships
5. 12 Justin Petz 17′ 2 OR La Pine May 06 Creswell, Pleasant Hill @ La Pine
12 Jett Gordon 17′ 2 CA Marina May 21 CIF-SS Division 2 Finals
7. 12 Connor Stevens 17′ 0 AZ Hamilton May 04 AIA Division I State Championships
8. 10 Colton Crum 16′ 10.75 IN Frankfort Apr 23 Hot Dog Invitational
9. 11 Zach McWhorter 16′ 10 AR Har-Ber May 14 Arkansas Meet of Champions
10. 12 Robbie Oswald* 16′ 9 OH Elder May 27 OHSAA D1 Region 4
11. 11 Matt Peare* 16′ 8.5 OH Hoover May 27 OHSAA D1 Region 1
12. 12 Jacob Bowler 16′ 8 CA Del Oro Mar 09 49er friendship meet
12 Zach Shugart 16′ 8 WA Bishop Blanchet May 05 N.Hale Ballard Blanchet
12 Shane Peterson 16′ 8 CA Moorpark May 06 Coastal Canyon League Finals
11 Riley Richards 16′ 8 TX China Spring May 21 TX TTFCA Meet of Champions
16. 11 Peyton Weissmann 16′ 6 TX Grapevine Feb 27 Coppell Cowboy Relays
11 Cole Riddle 16′ 6 AZ Valley Vista May 12 AZ Meet of Champions
12 Ethan Bray* 16′ 6 IN Hamilton Southeastern May 26 IHSAA Boys Regional 7 (Lafayette Jefferson)
19. 12 Kyle Downey 16′ 5 AZ Mesquite Apr 16 Valley Classic
12 Kyle Brown 16′ 5 CA La Costa Canyon Apr 23 Halden Invitational
11 Ryan Lipe 16′ 5 IN Carmel May 19 IHSAA Boys Sectional 04 (Carmel)
22. 12 Chase Pennewell 16′ 4.75 MO Monroe City Apr 19 Monroe City Relays
23. 11 Tate Curran 16′ 4 CA Redondo Union Mar 19 Triton Invitational
24. 10 KC Lightfoot 16′ 3.25 MO Lee’s Summit Apr 15 Darwin Rold Invitational
25. 12 Sean Clarke 16′ 3 FL Lyman Apr 02 Florida Relays
11 Ryan Ashenbremer 16′ 3 IL Normal Community West May 05 Raider Relays
12 Taylor Barnes 16′ 3 WA Bishop Blanchet May 11 Metro Championship Day One
12 Griffin Thompson* 16′ 3 PA State College Area May 28 PIAA Class AAA State Championships
29. 11 Cole Courtois 16′ 2 LA Westgate Mar 24 Westgate High Tiger Relays
12 Corey Sledge 16′ 2 OR Culver Apr 21 @ Madras vs CC
10 Hayden West 16′ 2 OK Collinsville Apr 22 Collinsville HS Invitational
32. 10 Branson Ellis 16′ 1.25 TX Tyler Lee Apr 30 UIL 6A Region II (Fr-Sa)
33. 12 Lucas Kelley 16′ 1 OH Perry (Massillon) Apr 23 Stark County Championships
12 Joey Weiler 16′ 1 WA R A Long May 03 RA Long, Mark Morris, HBay
12 Cooper Jazo 16′ 1 IL Lakes Community May 19 IHSA 3A Boys Lake Zurich Sectional
12 Bailey Frederick 16′ 1 NC Marvin Ridge May 20 NCHSAA 3A State Championships
10 Zachery Bradford* 16′ 1 IL Bloomington May 28 IHSA Boys 3A State Championships
38. 12 Brandon Stokes 16′ 0 TX Conroe The Woodlands Feb 27 The Woodlands Invitational
12 Hunter Nielsen 16′ 0 AZ Mountain View Mesa Mar 25 Peoria Invite
12 Logan Grizzle 16′ 0 AZ Queen Creek Apr 15 13th Annual Hohokam Invitational
12 Hunter Drops 16′ 0 OR Marshfield Apr 19 FWL JV Meet/Douglas
12 Jake Pinkston 16′ 0 TX Humble Kingwood Apr 22 UIL 6A Area 15/16
12 James McNaney 16′ 0 TX Longview Pine Tree Apr 22 UIL 5A Area 15/16 (Th-F)
11 Grahm Gonzalez 16′ 0 TX Bosqueville Apr 30 UIL 2A Region III (Fr-Sa)
11 Boot Clark 16′ 0 OR Henley May 06 Wally Ciochetti Invitational
11 Kyle Rogers 16′ 0 MO Liberty May 14 MSHSAA Class 5 District 8
12 Tristan Slater 16′ 0 WV Capital May 21 WVSSAC AAA State Championships
12 Eli Hamson 16′ 0 CA Poway May 21 CIF San Diego Section Prelims
11 Wiiliam Williamson* 16′ 0 IN Winamac Community May 26 IHSAA Boys Regional 8 (Valparaiso)
11 Curtis Gordon* 16′ 0 IL Vandalia May 28 IHSA Boys 1A State Championships
51. 12 Travis Kartz 15′ 10 CA Granite Bay Apr 30 Sacramento Meet Of Champions
12 Michael Kochenderfer 15′ 10 OH Crestview (Ashland) May 06 Bob Valentine Invitational
12 Connor Roberts 15′ 10 CO Cherry Creek May 21 CHSAA 5A State Championships
54. 11 Gregory Skage 15′ 9 FL Winter Park Feb 15 Bob Mosher – Wildcat Open
11 James Manders 15′ 9 TX Frisco Heritage Mar 19 Jesuit-Sheaner Relays
12 Roman Ruiz 15′ 9 WA Chiawana Apr 16 Pasco Invitational
12 Liam Dixon 15′ 9 NC Mooresville Senior Apr 21 Iredell County Championship
11 A.J. Frens 15′ 9 OH Greenville Senior Apr 29 Wayne Invitational
11 Hayden Fox* 15′ 9 PA Hempfield Area (7) May 28 PIAA Class AAA State Championships
11 Nicholas Marino* 15′ 9 PA Hatboro Horsham May 28 PIAA Class AAA State Championships
61. 12 Danny Malkowski* 15′ 8.5 OH Wadsworth Senior May 27 OHSAA D1 Region 2
62. Nick South 15′ 8.25 AL Muscle Shoals May 07 AHSAA 6A State Championships
63. 11 Noah Hurley 15′ 8 CA College Park Mar 19 San Leandro Invitational
12 Trenton Finley 15′ 8 TX Gruver Apr 20 UIL 2A Area 1/2
65. 12 Bradley Little 15′ 7.5 TX Graham Mar 05 Brownwood Bluebonnet Relays
66. 12 James Henry Barrett 15′ 7 AL Vestavia Hills Mar 23 Over the Mountain Challenge
11 Mitchell Warnock 15′ 7 AZ Corona del Sol Mar 24 11th Annual Basha Co-ED Relays
12 Michael Boltie 15′ 7 TX McAllen Memorial Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Colton Cohea 15′ 7 TX Sinton Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Tyler Stafford 15′ 7 TX Tomball Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Chad Horstmann 15′ 7 TX San Antonio Reagan Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Jacob Franks 15′ 7 TX Lewisville Marcus Apr 07 Marcus Invitational
12 Caleb Sanford 15′ 7 PA McDowell Apr 22 Butler Invitational
11 Reid Arnett 15′ 7 AZ Mountain View Mesa Apr 22 Toro Invitational
12 Elijah Cole 15′ 7 NC Millbrook Apr 23 NC Runners Elite Invitational
12 Alex Shinnerl 15′ 7 IN Castle Apr 29 Mt Vernon Invitational
11 Tom Ansiel 15′ 7 IL Wheaton Warrenville South May 06 DuPage County Boys Championships
11 Christian Patterson 15′ 7 OK Shawnee May 07 OSSAA 5A Regional – Choctaw
12 Luke Littlefield 15′ 7 TX Central Texas Christian May 07 TAPPS 3A State Meet (F-Sa) results
12 Jd Cormier 15′ 7 TX Grandview May 13 TX UIL 3A State Championships
11 Lucas Weaver 15′ 7 IL New Lenox (Providence Catholic) May 19 IHSA 3A Boys Homewood-Flossmoor Sectional
9 Max Manson 15′ 7 CO Monarch May 21 CHSAA 5A State Championships
11 Griffin Kowal* 15′ 7 VA New Kent May 26 VHSL 3A East Regional
84. 12 Garrett Kennedy 15′ 6.62 KS Eisenhower-Goddard Apr 15 Shocker Pre-State Challange
85. 12 Esteban Suarez 15′ 6.25 CA South Pasadena Apr 02 Stanford Invitational
86. 11 Noah Sewell 15′ 6 TX Rockwall Feb 20 Jacket Classic – Sponsored by: The Reynolds Company
12 Cole Colozzo 15′ 6 FL South Fork Apr 02 Florida Relays
11 Lance Huber 15′ 6 CA Del Oro Apr 20 SFL #2 Del Oro v Granite Bay
12 Dakota Maddox 15′ 6 MO Jackson Apr 23 Kansas Relays
12 Anthony La Scala 15′ 6 CA Mt Carmel Apr 23 Mt. Carmel at Rancho Bernardo
11 Evan Shimasaki 15′ 6 WA Seattle Christian Apr 23 King’s Invitational
12 Parker Kennedy 15′ 6 OR Hood River Valley Apr 29 Dean Nice
10 Calvin Ciganik 15′ 6 MN Mounds View Apr 29 Hamline Elite Meet
12 Matt Calvin 15′ 6 UT Davis (UT) May 11 Region 2 Championships
12 Lofton Thomas 15′ 6 AZ Benson May 12 AZ Meet of Champions
12 Christian Champen 15′ 6 OH Northmont Senior May 20 OHSAA D1 Southwest District (Wayne)
12 Asa Martin 15′ 6 CA Great Oak May 21 CIF-SS Division 1 Finals
12 Ryan Thomsen 15′ 6 CA Calvin Christian May 21 CIF San Diego Section Prelims
12 Landon Shank 15′ 6 CA Servite May 21 CIF-SS Division 3 Finals
11 Alex Escalera* 15′ 6 CA Sage Hill May 27 CIF-SS Masters Meet

 

 

 

From: http://www.athletic.net/TrackAndField/Division/Event.aspx?DivID=70667&Gender=M&Event=16

&NCS_modified=20160301135132&MaxW=640&imageVersion=default&AR-160309908

Leave A Comment