VAULTER VAULTER

High School – Women’s Indoor Pole Vault Rankings from Athletic.net

Data from Athletic.net

Athlete Mark ST Team Date Meet
1. 11 Rachel Baxter* 14′ 3 CA Canyon (Anaheim) Apr 23 OC Championships
2. 11 Carson Dingler 13′ 8 GA First Presbyterian Day Apr 09 Taco Bell Classic
12 Andrea Willis 13′ 8 CO Classical Academy Apr 09 Mullen Runner’s Roost Invite
4. 12 Abby Weiler 13′ 6 WA R A Long Apr 09 Arcadia Invitational
12 Erika Malaspina 13′ 6 CA Pacific Collegiate Apr 16 Bill Kearney Invitational
6. 11 McKenna Caskey* 13′ 4 CA Mater Dei Apr 23 OC Championships
7. 12 Caleigh Lofstead* 13′ 3 WA Camas Apr 22 The McMinnville Invitational
8. 12 Kendahl Shue* 13′ 2 TX Boerne Champion Apr 21 UIL 5A Area 27/28 (W, Th)
9. 12 Margeret Ollinger 13′ 1 AL McGill-Toolen Mar 19 Sugar Bowl Track Classic
11 Becky Arbiv 13′ 1 GA Weber Apr 02 Westlake Cam Newton Relays
12 Laura Marty 13′ 1 WA Bishop Blanchet Apr 16 Pasco Invitational
12. 11 Colleen Clancy 13′ 0 TX Comal Smithson Valley Feb 27 Dripping Spring Relays
10 Nastassja Campbell 13′ 0 TX New Caney Apr 14 UIL 5A District 21 (Tu, Th)
14. 11 Brooke Tjerrild 12′ 9 CA Clovis North Mar 12 Redondo Invitational (Day 2)
12 Hailey Sweatman 12′ 9 SC James Island Apr 13 Charleston County Championship
11 Landon Kemp 12′ 9 MI Greenville Apr 15 Rocket Invitational
17. 11 Kaitlin Heri 12′ 8 CA Redondo Union Feb 27 Louis Zamperini
10 Allyn Tyer 12′ 8 TX Northwest Eaton Mar 24 Springtown POJO Relays
10 Reagann Leleux 12′ 8 LA Catholic (New Iberia) Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
9 Mackenzie Hayward 12′ 8 TX Lewisville Marcus Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
21. 10 Megan Fitzgerald 12′ 7 TX Parish Episcopal Apr 09 Prince of Peace Meet at Midway
11 Elli Kimes* 12′ 7 WA Cashmere Apr 21 NCW Cascade/Cashmere/Tonasket/Bridgeport/Manson
12 Greer Gumbrecht* 12′ 7 PA Easton Area Apr 23 Jack Roddick Invitational
24. 10 Payton Kirk 12′ 6 TX Coppell Feb 20 Carrollton 8th Annual Trojan Relays
11 Kate Thomas 12′ 6 CA Santa Margarita Feb 27 Eagle Invitational
12 Claire Kao 12′ 6 CA Dana Hills Mar 12 South County Classic
12 Sydney Jaques 12′ 6 CA Presentation Mar 19 Soquel Track & Field Invitational
11 Anna Watson 12′ 6 OH Olentangy Orange Apr 05 Olentangy Orange Tri # 1
12 Chesney Ward 12′ 6 NC Ragsdale Apr 09 Taco Bell Classic
11 Jacqueline Ahrens 12′ 6 CA Peninsula Apr 09 Arcadia Invitational
11 Emily Davila 12′ 6 TX San Antonio Madison Apr 14 UIL 6A District 26 (W-Th)
10 Kaityln Banas 12′ 6 TX Houston Cyp. Ranch Apr 14 UIL 6A District 17 (M, Tu, Th)
12 Betsy Lovett 12′ 6 IL Clinton Apr 15 Unity Girls Invitational
12 Nicole Kallenberger 12′ 6 MO Lee’s Summit West Apr 15 Darwin Rold Invitational
12 Katie Jones 12′ 6 PA South Williamsport Area Apr 15 Molly Dry Invitational
10 Aliyah Welter 12′ 6 IL Monticello Apr 15 Unity Girls Invitational
12 Shelby Noble* 12′ 6 CA Clovis West Apr 22 Sanger Metric Classic
12 Avery Stuchell* 12′ 6 TX Denton Ryan Apr 22 UIL 6A Area 5/6 (Th-F)
12 Ally Thompson* 12′ 6 OH Geneva Apr 23 Ranger Relays
11 Khristen Bryant* 12′ 6 MO Columbia Independent Apr 23 Kansas Relays
41. 12 Nicole Breske 12′ 4 FL Winter Park Mar 12 Brian Jaeger Elite Classic
12 Kathryn Mohr 12′ 4 CA Menlo-Atherton Apr 16 Junipero Serra Top 7 Invitational
12 Kassadee Ifft* 12′ 4 IL Fairbury (Prairie Central) Apr 25 GCMS Monday Meet #3
44. 12 Madison Falvey 12′ 3 TX Houston Cyp. Fair Feb 27 The Woodlands Invitational
12 Taylor Alexander 12′ 3 CO Vail Christian Mar 19 NIKE Chandler Rotary Elite Session
11 Ali Munson 12′ 3 IL Benet Academy Apr 15 Gus Scott Invitational
12 Sydney Beverly* 12′ 3 TX Huntsville Apr 22 UIL 5A Area 17/18
12 Rachel Finn* 12′ 3 PA Liberty (Bethlehem) Apr 23 Jack Roddick Invitational
49. 12 Sara Wagenveld 12′ 2 CA Calvin Christian Mar 05 Mt. Carmel Field and Distance
12 Emily Mallet 12′ 2 TX Northside Brandeis Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Bailey Ashmore 12′ 2 TX Houston Cyp. Ranch Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Chloe Wall 12′ 2 TX Farmersville Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Tuesdi Tidwell 12′ 2 TX Early Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
9 Riley Floerke 12′ 2 TX Gregory-Portland Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Chinne Okoronkwo 12′ 2 WA Mountlake Terrace Apr 09 Arcadia Invitational
11 Ginger Markow 12′ 2 WA Bishop Blanchet Apr 09 Arcadia Invitational
12 Gaby Palmer 12′ 2 NV Galena Apr 16 Northwest Invitational
12 Lauren Smith* 12′ 2 TX Fredericksburg Apr 21 UIL 4A Area 29/30
59. 12 Rachel Craft 12′ 1.67 CA Thousand Oaks Apr 01 UCLA Legends Meet
60. 11 Kaylee Riley 12′ 1 GA Bremen Apr 01 Friday Night Lights at Panther Stadium
12 Rachel Coghill 12′ 1 OH Nordonia Apr 15 John Hasenstab Warrior Relays
11 Leah Saifi* 12′ 1 NJ Governor Livingston Apr 23 Blue Devil Classic
63. 11 Sydney Salinas 12′ 0.25 TX Weslaco Apr 02 RGVCA Meet of Champions – FINALS
64. 12 Amanda Block 12′ 0 CA Beverly Hills Feb 13 California Winter Championship
11 Makayla Linebarger 12′ 0 NV Reed Mar 19 Bishop Manogue League Meet
11 Gabriela Leon 12′ 0 MI East Kentwood Mar 23 Striders Track & Field Challenge – D 1/2
12 Parish Kitto 12′ 0 LA Episcopal Mar 23 Broadmoor Bat Gourrier Relays
12 Trista Smith 12′ 0 AZ Fountain Hills Mar 26 Tolleson Invitational
12 Scout Cai 12′ 0 WA Colfax Mar 26 Ray Cross Invitational
12 Rachel Sherrill 12′ 0 GA Dacula Mar 28 Gwinnett County Championships
10 Taylen Langin 12′ 0 ID Rocky Mountain Mar 31 Eagle, Rocky, Meridian — Tri
12 Aliya Simpson 12′ 0 AZ Desert Vista Apr 01 Red Mountain Rampage
11 Tessa Sheets 12′ 0 NC Northwood Apr 02 Mobile Challenge of Champions
12 Tedi DeMaria 12′ 0 FL Bethlehem Apr 02 Florida Relays
11 Makenna Barton 12′ 0 WA Woodinville Apr 07 Northshore Meet
10 Ashton Moon 12′ 0 TX La Vernia Apr 07 UIL 4A District 26
9 Gracie Jauch 12′ 0 VA Liberty Christian Academy Apr 09 Taco Bell Classic
12 Julianne Finch 12′ 0 CA Garces Memorial Apr 13 SWYL League Meet #3
12 Katie Schroeder 12′ 0 IL Grayslake (Central) Apr 14 Grayslake Central Girls Ram Invitational
11 Hannah Searby 12′ 0 TX Houston Cyp. Fair Apr 14 UIL 6A District 17 (M, Tu, Th)
11 Alyssa Morello 12′ 0 IL Lake Zurich Apr 15 Barrington Girls Invitational
12 Tally Wilson 12′ 0 AL Cullman Apr 16 Huntsville Big Cat Invitational
10 Josephine Held* 12′ 0 IL Mt. Zion Apr 19 Mattoon Girls Invitational
10 Olivia Buntin* 12′ 0 TX Comal Canyon Apr 21 UIL 6A Area 25/26 (W-Th)
12 Sarah Prystupa* 12′ 0 CA Burroughs (Burbank) Apr 23 Burbank Backwards Meet
12 Chloe Seferos* 12′ 0 WA North Kitsap Apr 23 Terrace Invite/Relays
12 Callie Hicks* 12′ 0 KS Lawrence Free State Apr 23 Kansas Relays
10 Deidra Marrison* 12′ 0 OH Geneva Apr 23 Ranger Relays
9 Brigette Grau* 12′ 0 CA Mira Costa Apr 23 South Bay Championships (Day 2)
90. 12 Zoe Early 11′ 11.75 NC Apex Mar 19 Dennis Craddock Carolina Relays
91. 12 Bailey Broussard 11′ 10 LA Vermilion Catholic Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
9 Anna Cathryn Griffith 11′ 10 TX Taylor Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Callie Ruffener 11′ 10 OH Colonel Crawford Apr 16 Second Sole Elite Invitational
11 Erin Gerardo* 11′ 10 CA Santa Margarita Apr 23 OC Championships
95. 11 Teresa Tamashiro 11′ 9 OR La Salle Prep Mar 16 La Salle Icebreaker Dual Meet
12 Ally Keil 11′ 9 AZ Mesquite Mar 19 NIKE Chandler Rotary Elite Session
12 Krystal Ontiveroz 11′ 9 TX Monahans Apr 02 San Angelo Relays
11 Jenna Frantz 11′ 9 OH Versailles Apr 16 Minster Memorial Invitational
9 Laurel Wong 11′ 9 CA Santa Catalina Apr 16 Bill Kearney Invitational
11 Megan Cameron* 11′ 9 OH Dublin Coffman Apr 19 Dublin Coffman vs. Hilliard Davidson

 

 

 

 

From: http://www.athletic.net/TrackAndField/Division/Event.aspx?DivID=70667&Event=34

&NCS_modified=20160301135132&MaxW=640&imageVersion=default&AR-160309908

Leave A Comment