VAULTER VAULTER

High School – Women’s Indoor Pole Vault Rankings from Athletic.net

Data from Athletic.net

Athlete Mark ST Team Date Meet
1. 11 Rachel Baxter 14′ 3 CA Canyon (Anaheim) Apr 23 OC Championships
2. 11 Carson Dingler 13′ 8 GA First Presbyterian Day Apr 09 Taco Bell Classic
12 Andrea Willis 13′ 8 CO Classical Academy Apr 09 Mullen Runner’s Roost Invite
4. 12 Abby Weiler 13′ 6 WA R A Long Apr 09 Arcadia Invitational
11 Colleen Clancy 13′ 6 TX Comal Smithson Valley Apr 14 UIL 6A District 25 (W-Th)
12 Erika Malaspina 13′ 6 CA Pacific Collegiate Apr 16 Bill Kearney Invitational
7. 11 McKenna Caskey 13′ 4 CA Mater Dei Apr 23 OC Championships
8. 12 Caleigh Lofstead 13′ 3 WA Camas Apr 22 The McMinnville Invitational
9. 12 Kendahl Shue 13′ 2 TX Boerne Champion Apr 21 UIL 5A Area 27/28 (W, Th)
10. 12 Margeret Ollinger 13′ 1 AL McGill-Toolen Mar 19 Sugar Bowl Track Classic
11 Becky Arbiv 13′ 1 GA Weber Apr 02 Westlake Cam Newton Relays
12 Laura Marty 13′ 1 WA Bishop Blanchet Apr 16 Pasco Invitational
13. 12 Katie Jones* 13′ 0.25 PA South Williamsport Area Apr 30 The 122nd Penn Relays
14. 10 Nastassja Campbell 13′ 0 TX New Caney Apr 14 UIL 5A District 21 (Tu, Th)
15. 11 Brooke Tjerrild 12′ 9 CA Clovis North Mar 12 Redondo Invitational (Day 2)
12 Hailey Sweatman 12′ 9 SC James Island Apr 13 Charleston County Championship
11 Landon Kemp 12′ 9 MI Greenville Apr 15 Rocket Invitational
12 Sandra Brown* 12′ 9 IN Pike Apr 29 MIC Championships
11 Ginger Markow* 12′ 9 WA Bishop Blanchet Apr 30 40th Annual Lake Washington Girls Invite
10 Kaityln Banas* 12′ 9 TX Houston Cyp. Ranch Apr 30 UIL 6A Region III (Fr-Sa)
9 Mackenzie Hayward* 12′ 9 TX Lewisville Marcus Apr 30 UIL 6A Region I (Fr-Sa)
22. 11 Kaitlin Heri 12′ 8 CA Redondo Union Feb 27 Louis Zamperini
10 Allyn Tyer 12′ 8 TX Northwest Eaton Mar 24 Springtown POJO Relays
10 Reagann Leleux 12′ 8 LA Catholic (New Iberia) Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Elli Kimes* 12′ 8 WA Cashmere Apr 26 Cashmere, Entiat, Bridgeport, Waterville
26. 10 Megan Fitzgerald 12′ 7 TX Parish Episcopal Apr 09 Prince of Peace Meet at Midway
12 Greer Gumbrecht 12′ 7 PA Easton Area Apr 23 Jack Roddick Invitational
11 Chloe Wall* 12′ 7 TX Farmersville Apr 30 UIL 3A Region II (Fr-Sa)
29. 10 Payton Kirk 12′ 6 TX Coppell Feb 20 Carrollton 8th Annual Trojan Relays
11 Kate Thomas 12′ 6 CA Santa Margarita Feb 27 Eagle Invitational
12 Claire Kao 12′ 6 CA Dana Hills Mar 12 South County Classic
12 Sydney Jaques 12′ 6 CA Presentation Mar 19 Soquel Track & Field Invitational
11 Anna Watson 12′ 6 OH Olentangy Orange Apr 05 Olentangy Orange Tri # 1
12 Chesney Ward 12′ 6 NC Ragsdale Apr 09 Taco Bell Classic
11 Jacqueline Ahrens 12′ 6 CA Peninsula Apr 09 Arcadia Invitational
11 Emily Davila 12′ 6 TX San Antonio Madison Apr 14 UIL 6A District 26 (W-Th)
12 Betsy Lovett 12′ 6 IL Clinton Apr 15 Unity Girls Invitational
12 Nicole Kallenberger 12′ 6 MO Lee’s Summit West Apr 15 Darwin Rold Invitational
10 Aliyah Welter 12′ 6 IL Monticello Apr 15 Unity Girls Invitational
11 Makenna Barton 12′ 6 WA Woodinville Apr 21 Skyline @ Woodinville
12 Shelby Noble 12′ 6 CA Clovis West Apr 22 Sanger Metric Classic
12 Avery Stuchell 12′ 6 TX Denton Ryan Apr 22 UIL 6A Area 5/6 (Th-F)
12 Andrianna Jacobs 12′ 6 MN Rochester Century Apr 23 Dean Bishop Invitational
12 Ally Thompson 12′ 6 OH Geneva Apr 23 Ranger Relays
11 Khristen Bryant 12′ 6 MO Columbia Independent Apr 23 Kansas Relays
46. 12 Nicole Breske 12′ 4 FL Winter Park Mar 12 Brian Jaeger Elite Classic
12 Kathryn Mohr 12′ 4 CA Menlo-Atherton Apr 16 Junipero Serra Top 7 Invitational
12 Kassadee Ifft 12′ 4 IL Fairbury (Prairie Central) Apr 25 GCMS Monday Meet #3
49. 12 Madison Falvey 12′ 3 TX Houston Cyp. Fair Feb 27 The Woodlands Invitational
12 Taylor Alexander 12′ 3 CO Vail Christian Mar 19 NIKE Chandler Rotary Elite Session
11 Ali Munson 12′ 3 IL Benet Academy Apr 15 Gus Scott Invitational
12 Sydney Beverly 12′ 3 TX Huntsville Apr 22 UIL 5A Area 17/18
12 Rachel Finn 12′ 3 PA Liberty (Bethlehem) Apr 23 Jack Roddick Invitational
11 Gabriela Leon* 12′ 3 MI East Kentwood Apr 29 Charlie Janke T&F Invitational
55. 12 Sara Wagenveld 12′ 2 CA Calvin Christian Mar 05 Mt. Carmel Field and Distance
12 Emily Mallet 12′ 2 TX Northside Brandeis Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Bailey Ashmore 12′ 2 TX Houston Cyp. Ranch Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Tuesdi Tidwell 12′ 2 TX Early Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
9 Riley Floerke 12′ 2 TX Gregory-Portland Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Chinne Okoronkwo 12′ 2 WA Mountlake Terrace Apr 09 Arcadia Invitational
12 Gaby Palmer 12′ 2 NV Galena Apr 16 Northwest Invitational
12 Trista Smith 12′ 2 AZ Fountain Hills Apr 19 Sedona Invitational
12 Lauren Smith 12′ 2 TX Fredericksburg Apr 21 UIL 4A Area 29/30
12 Olivia Welsh* 12′ 2 FL Dunedin Apr 28 FHSAA 3A Region 3
65. 12 Rachel Craft 12′ 1.67 CA Thousand Oaks Apr 01 UCLA Legends Meet
66. 11 Kaylee Riley 12′ 1 GA Bremen Apr 01 Friday Night Lights at Panther Stadium
12 Rachel Coghill 12′ 1 OH Nordonia Apr 15 John Hasenstab Warrior Relays
11 Leah Saifi 12′ 1 NJ Governor Livingston Apr 23 Blue Devil Classic
12 Aliya Simpson* 12′ 1 AZ Desert Vista Apr 27 Desert Vista Last Chance
10 Taylen Langin* 12′ 1 ID Rocky Mountain Apr 29 Nike / Jesuit Twilight Relays
12 Olivia Ogles* 12′ 1 FL Lakewood Ranch Apr 30 FHSAA 4A Region 2
72. 11 Sydney Salinas 12′ 0.25 TX Weslaco Apr 02 RGVCA Meet of Champions – FINALS
73. 12 Amanda Block 12′ 0 CA Beverly Hills Feb 13 California Winter Championship
11 Makayla Linebarger 12′ 0 NV Reed Mar 19 Bishop Manogue League Meet
12 Parish Kitto 12′ 0 LA Episcopal Mar 23 Broadmoor Bat Gourrier Relays
12 Scout Cai 12′ 0 WA Colfax Mar 26 Ray Cross Invitational
12 Rachel Sherrill 12′ 0 GA Dacula Mar 28 Gwinnett County Championships
11 Tessa Sheets 12′ 0 NC Northwood Apr 02 Mobile Challenge of Champions
12 Tedi DeMaria 12′ 0 FL Bethlehem Apr 02 Florida Relays
10 Ashton Moon 12′ 0 TX La Vernia Apr 07 UIL 4A District 26
9 Gracie Jauch 12′ 0 VA Liberty Christian Academy Apr 09 Taco Bell Classic
12 Julianne Finch 12′ 0 CA Garces Memorial Apr 13 SWYL League Meet #3
12 Katie Schroeder 12′ 0 IL Grayslake (Central) Apr 14 Grayslake Central Girls Ram Invitational
11 Hannah Searby 12′ 0 TX Houston Cyp. Fair Apr 14 UIL 6A District 17 (M, Tu, Th)
11 Alyssa Morello 12′ 0 IL Lake Zurich Apr 15 Barrington Girls Invitational
12 Tally Wilson 12′ 0 AL Cullman Apr 16 Huntsville Big Cat Invitational
10 Josephine Held 12′ 0 IL Mt. Zion Apr 19 Mattoon Girls Invitational
10 Olivia Buntin 12′ 0 TX Comal Canyon Apr 21 UIL 6A Area 25/26 (W-Th)
12 Sarah Prystupa 12′ 0 CA Burroughs (Burbank) Apr 23 Burbank Backwards Meet
12 Chloe Seferos 12′ 0 WA North Kitsap Apr 23 Terrace Invite/Relays
12 Callie Hicks 12′ 0 KS Lawrence Free State Apr 23 Kansas Relays
10 Deidra Marrison 12′ 0 OH Geneva Apr 23 Ranger Relays
9 Brigette Grau 12′ 0 CA Mira Costa Apr 23 South Bay Championships (Day 2)
11 Gabriella LeRoux* 12′ 0 MI Spring Lake Apr 29 Spartan Classic Track and Field Invite
12 Megan Fereira* 12′ 0 CA Roseville Apr 30 Sacramento Meet Of Champions
12 Lily Bunse* 12′ 0 OH Kings Apr 30 Eastern Relays
11 Kimberly Ortolon* 12′ 0 TX Edna Apr 30 UIL 3A Region IV (Fr-Sa)
10 Courtney Long* 12′ 0 GA Allatoona Apr 30 GHSA 5A Sectiona Regions 1, 4, 5, 7
99. 12 Zoe Early 11′ 11.75 NC Apex Mar 19 Dennis Craddock Carolina Relays
10 Alana Carroll* 11′ 11.75 NY Averill Park Central Apr 30 The 122nd Penn Relays

 

 

 

From: http://www.athletic.net/TrackAndField/Division/Event.aspx?DivID=70667&Event=34

Leave A Comment