VAULTER VAULTER

High School – Women’s Indoor Pole Vault Rankings from Athletic.net

Data from Athletic.net

Athlete Mark ST Team Date Meet
1. 11 Rachel Baxter 14′ 3 CA Canyon (Anaheim) Apr 23 OC Championships
2. 11 Carson Dingler 13′ 8 GA First Presbyterian Day Apr 09 Taco Bell Classic
12 Andrea Willis 13′ 8 CO Classical Academy Apr 09 Mullen Runner’s Roost Invite
4. 12 Erika Malaspina 13′ 7 CA Pacific Collegiate May 07 MTAL Championships
5. 12 Margeret Ollinger 13′ 6.25 AL McGill-Toolen May 07 AHSAA 7A State Championships
6. 12 Abby Weiler 13′ 6 WA R A Long Apr 09 Arcadia Invitational
11 Colleen Clancy 13′ 6 TX Comal Smithson Valley Apr 14 UIL 6A District 25 (W-Th)
8. 11 McKenna Caskey 13′ 4 CA Mater Dei Apr 23 OC Championships
9. 12 Caleigh Lofstead 13′ 3 WA Camas Apr 22 The McMinnville Invitational
10. 12 Kendahl Shue 13′ 2 TX Boerne Champion Apr 21 UIL 5A Area 27/28 (W, Th)
11. 11 Becky Arbiv 13′ 1 GA Weber Apr 02 Westlake Cam Newton Relays
12 Laura Marty 13′ 1 WA Bishop Blanchet Apr 16 Pasco Invitational
12 Ally Thompson 13′ 1 OH Geneva May 07 Ashtabula County Meet
14. 12 Katie Jones 13′ 0.25 PA South Williamsport Area Apr 30 The 122nd Penn Relays
15. 10 Nastassja Campbell 13′ 0 TX New Caney Apr 14 UIL 5A District 21 (Tu, Th)
16. 11 Landon Kemp* 12′ 10 MI Greenville May 13 OK Bronze: Conference Meet
17. 11 Elli Kimes* 12′ 9.5 WA Cashmere May 13 CTL League
18. 11 Brooke Tjerrild 12′ 9 CA Clovis North Mar 12 Redondo Invitational (Day 2)
12 Hailey Sweatman 12′ 9 SC James Island Apr 13 Charleston County Championship
12 Sandra Brown 12′ 9 IN Pike Apr 29 MIC Championships
11 Ginger Markow 12′ 9 WA Bishop Blanchet Apr 30 40th Annual Lake Washington Girls Invite
10 Kaityln Banas 12′ 9 TX Houston Cyp. Ranch Apr 30 UIL 6A Region III (Fr-Sa)
9 Mackenzie Hayward 12′ 9 TX Lewisville Marcus Apr 30 UIL 6A Region I (Fr-Sa)
11 Gabriela Leon 12′ 9 MI East Kentwood May 06 Ken Bell Invitational @TCC
12 Nicole Kallenberger 12′ 9 MO Lee’s Summit West May 06 KC Suburban Gold Varsity Conference
12 Aliya Simpson* 12′ 9 AZ Desert Vista May 12 AZ Meet of Champions
27. 11 Kaitlin Heri 12′ 8 CA Redondo Union Feb 27 Louis Zamperini
10 Allyn Tyer 12′ 8 TX Northwest Eaton Mar 24 Springtown POJO Relays
10 Reagann Leleux 12′ 8 LA Catholic (New Iberia) Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Sydney Jaques 12′ 8 CA Presentation Apr 27 Sacred Heart Cathedral @ Bellarmine
11 Ali Munson* 12′ 8 IL Benet Academy May 12 IHSA 2A Girls Lisle Sectional
10 Aliyah Welter* 12′ 8 IL Monticello May 12 IHSA 2A Girls Mahomet-Seymour Sectional
33. 10 Megan Fitzgerald 12′ 7 TX Parish Episcopal Apr 09 Prince of Peace Meet at Midway
12 Greer Gumbrecht 12′ 7 PA Easton Area Apr 23 Jack Roddick Invitational
11 Chloe Wall 12′ 7 TX Farmersville Apr 30 UIL 3A Region II (Fr-Sa)
12 Megan Fereira* 12′ 7 CA Roseville May 11 Capital Valley Conference Trials
12 Samantha Oxford* 12′ 7 CA Santa Teresa May 12 BVAL Finals
10 Taylen Langin* 12′ 7 ID Rocky Mountain May 13 5A District III Championships
39. 10 Payton Kirk 12′ 6 TX Coppell Feb 20 Carrollton 8th Annual Trojan Relays
11 Kate Thomas 12′ 6 CA Santa Margarita Feb 27 Eagle Invitational
12 Claire Kao 12′ 6 CA Dana Hills Mar 12 South County Classic
11 Anna Watson 12′ 6 OH Olentangy Orange Apr 05 Olentangy Orange Tri # 1
12 Chesney Ward 12′ 6 NC Ragsdale Apr 09 Taco Bell Classic
11 Jacqueline Ahrens 12′ 6 CA Peninsula Apr 09 Arcadia Invitational
11 Emily Davila 12′ 6 TX San Antonio Madison Apr 14 UIL 6A District 26 (W-Th)
12 Betsy Lovett 12′ 6 IL Clinton Apr 15 Unity Girls Invitational
11 Makenna Barton 12′ 6 WA Woodinville Apr 21 Skyline @ Woodinville
12 Shelby Noble 12′ 6 CA Clovis West Apr 22 Sanger Metric Classic
12 Avery Stuchell 12′ 6 TX Denton Ryan Apr 22 UIL 6A Area 5/6 (Th-F)
12 Andrianna Jacobs 12′ 6 MN Rochester Century Apr 23 Dean Bishop Invitational
11 Khristen Bryant 12′ 6 MO Columbia Independent Apr 23 Kansas Relays
11 Nicole Bagby 12′ 6 OH Mason Apr 29 Wayne Invitational
12 Parish Kitto 12′ 6 LA Episcopal May 06 LHSAA 2A State Championships
12 Nicole Breske 12′ 6 FL Winter Park May 07 FHSAA 4A State Championships
12 Trista Smith* 12′ 6 AZ Fountain Hills May 12 AZ Meet of Champions
56. 12 Kathryn Mohr 12′ 4 CA Menlo-Atherton Apr 16 Junipero Serra Top 7 Invitational
12 Kassadee Ifft 12′ 4 IL Fairbury (Prairie Central) Apr 25 GCMS Monday Meet #3
12 Chisolm Nwoko 12′ 4 IL Oak Park-River Forest May 06 WSC Silver Girls Conference
9 Gracie Jauch 12′ 4 VA Liberty Christian Academy May 07 Dogwood Track Classic
12 Tally Wilson 12′ 4 AL Cullman May 07 AHSAA 6A State Championships
12 Sara Wagenveld* 12′ 4 CA Calvin Christian May 12 Coastal Conference Finals
62. 12 Madison Falvey 12′ 3 TX Houston Cyp. Fair Feb 27 The Woodlands Invitational
12 Taylor Alexander 12′ 3 CO Vail Christian Mar 19 NIKE Chandler Rotary Elite Session
12 Sydney Beverly 12′ 3 TX Huntsville Apr 22 UIL 5A Area 17/18
12 Rachel Finn 12′ 3 PA Liberty (Bethlehem) Apr 23 Jack Roddick Invitational
12 Kyndal Stewart 12′ 3 AZ Mountain View Mesa May 04 AIA Division I State Championships
11 Sophia Franklin 12′ 3 MI Okemos May 06 Golden Triangle Invitational
12 Callie Ruffener 12′ 3 OH Colonel Crawford May 06 Galion Lions Invitational
11 Kasey Staley 12′ 3 MI Clare May 06 2016 Shepherd BLUEJAY Invite
12 Katie Schroeder* 12′ 3 IL Grayslake (Central) May 13 IHSA 3A Girls Buffalo Grove Sectional
9 Riley Floerke* 12′ 3 TX Gregory-Portland May 13 UIL 5A State Championships
72. 12 Emily Mallet 12′ 2 TX Northside Brandeis Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Bailey Ashmore 12′ 2 TX Houston Cyp. Ranch Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
11 Tuesdi Tidwell 12′ 2 TX Early Apr 02 Nike Clyde Littlefield Texas Relays
12 Chinne Okoronkwo 12′ 2 WA Mountlake Terrace Apr 09 Arcadia Invitational
12 Gaby Palmer 12′ 2 NV Galena Apr 16 Northwest Invitational
12 Lauren Smith 12′ 2 TX Fredericksburg Apr 21 UIL 4A Area 29/30
12 Olivia Welsh 12′ 2 FL Dunedin Apr 28 FHSAA 3A Region 3
11 Isabel Neal 12′ 2 AR Bentonville May 05 AHSAA 7A State Championships
12 Olivia Groeber 12′ 2 AR Rogers May 05 AHSAA 7A State Championships
10 Elleigh Spragg* 12′ 2 MO Logan-Rogersville May 14 MSHSAA Class 4 District 6
82. 12 Rachel Craft 12′ 1.67 CA Thousand Oaks Apr 01 UCLA Legends Meet
83. 11 Kaylee Riley 12′ 1 GA Bremen Apr 01 Friday Night Lights at Panther Stadium
12 Rachel Coghill 12′ 1 OH Nordonia Apr 15 John Hasenstab Warrior Relays
11 Leah Saifi 12′ 1 NJ Governor Livingston Apr 23 Blue Devil Classic
12 Olivia Ogles 12′ 1 FL Lakewood Ranch Apr 30 FHSAA 4A Region 2
12 Julianne Finch 12′ 1 CA Garces Memorial May 04 SWYL Championships
88. 11 Sydney Salinas 12′ 0.25 TX Weslaco Apr 02 RGVCA Meet of Champions – FINALS
89. 12 Amanda Block 12′ 0 CA Beverly Hills Feb 13 California Winter Championship
11 Makayla Linebarger 12′ 0 NV Reed Mar 19 Bishop Manogue League Meet
11 Hannah Searby 12′ 0 TX Houston Cyp. Fair Apr 14 UIL 6A District 17 (M, Tu, Th)
12 Sarah Prystupa 12′ 0 CA Burroughs (Burbank) Apr 23 Burbank Backwards Meet
12 Chloe Seferos 12′ 0 WA North Kitsap Apr 23 Terrace Invite/Relays
9 Brigette Grau 12′ 0 CA Mira Costa Apr 23 South Bay Championships (Day 2)
11 Codie Wilshusen 12′ 0 CA Paso Robles Apr 29 PAC 8 Championships
12 Lily Bunse 12′ 0 OH Kings Apr 30 Eastern Relays
12 Abby Helminiak 12′ 0 OH Springfield Local (Holland) May 06 Tim Downey Invitational
12 Amber Otermat 12′ 0 OH Ross (Fremont) May 07 Fremont Invitational
12 Madison Yerigan* 12′ 0 WA Stanwood May 13 3A WESCO North Finals
12 Ellie Ramos* 12′ 0 TX Conroe The Woodlands May 14 UIL 6A State Championships

 

 

 

From: http://www.athletic.net/TrackAndField/Division/Event.aspx?DivID=70667&Event=34

&NCS_modified=20160301135132&MaxW=640&imageVersion=default&AR-160309908

Leave A Comment